Σχετικά με μας

Το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, θέλοντας να στηρίξει και να ενδυναμώσει την εφαρμογή της προσέγγισης CLIL στην Κύπρο, προχώρησε στη σύσταση του Συντονιστικού Κέντρου CLIL το Δεκέμβριο του 2015. Το κέντρο στεγάζεται στους χώρους του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Σπυρίδωνα στο Στρόβολο και οι βασικοί του στόχοι είναι:
  • Δημιουργία και στήριξη δικτύων σχολείων και εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν την προσέγγιση CLIL
  • Επιμόρφωση και στήριξη των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν την προσέγγιση CLIL (μέσω ποικίλων δράσεων όπως ημερίδες, εργαστήρια, συνέδρια και μεντορισμό)
  • Παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού για την προσέγγιση CLIL
  • Διαμόρφωση ανταγωνιστικών προτάσεων για Ευρωπαϊκές και άλλες χορηγίες
  • Οργάνωση και διεξαγωγή ερευνών για την προσέγγιση CLIL μέσω συνεργασιών με ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα
  • Ενημέρωση γονέων και κοινού
  • Σύναψη συνεργασιών με ειδικούς, τόσο στη Κύπρο όσο και στο εξωτερικό
  • Σύναψη συνεργασιών με ανάλογα Kέντρα του εξωτερικού

Tο Συντονιστικό Κέντρο CLIL στηρίζεται από Συμβουλευτική Επιτροπή της οποίας τα μέλη διορίστηκαν από τον Υπουργό Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας. Στην Συμβουλευτική Επιτροπή συμπεριλαμβάνονται εκπρόσωποι του Υ.Π.Π.Α.Ν., οι οργανωμένοι γονείς και ακαδημαϊκά ιδρύματα.